Райбольницaра тeп юсав eceсем («Сельский труженик (Ял ecченe)», Янтиково )

Иккeмeш уйaх eнтe районти тeп больницaра тeп юсав eçeсем пыраççe. Юсав тумалли конкурса Шупашкарти тулли мар яваплaхлa “Умелец” общество выляса илнe. Паянхи куна поликлиникaпа стационар тaррине керамзитпа aшa тытакан материал çийeн цемент растворe сарнa. Ун çине ку чухнехи çeнe йышши стройматериал – геотекстил тата ПВХ мембрана сараççe. Мембрана шыв ямасть, сивe кeртмест, шалти aшша кaлармасть. Çурт çивиттийe çине тухакан вентиляци шахтисен вeçeсене йaлт çeнeрен купаланa. Куллен 25–30 яхaн çын тaрaшать юсавра.
Виçeм кун Эдуард Комиссаровпа Павел Карлин Швейцарире туса кaларнa “Варимат” аппаратпа мембранaна хeртсе çeвeсенчен çыпaçтаратчeç. Паян-ыран вeçлетпeр тесе тaратчeç вeсем реанимаципе операци блокeн тaррине. Eнер вара çанталaк пaсaлчe те çурт тaррине витекенсен каллех eç чарaнса ларчe. Аппарата йeпетме юрамасть, юрaхсaра тухать.
Халиччен çурт тaрринчи çумaр, юр шывe йaлт стенасене йeпетсе тaнa пулсан, малашне çивитти тaрринчен шыв анмалли пaрaхсене пaрланса ларасран энергипе ирeлтермелле тaваççe.
Больницaра – eç шавe. Пeрисем 3-мeш хутра урайне бетон сараççe, хeрарaмсем стенасене шпаклевка тaваççe, виççeмeшсем штукатуркaна ватса шыв, канализаци пaрaхeсене кaларса илеççe. Вeсене йaлтах ылмаштарма пaхнa. Ку этажaн пeр енчи чÿречесене пластикпа ылмаштарса тухнa. Ача-пaча уйрaмeн стационарeпе хирурги уйрaмeсeр пуçне (вeсенче юсав 1–2 çул каялла кaна иртнe) чÿречесемпе алaксем йaлт çeннисем пулeç. Çавaн пекех электропроводкaна та ылмаштарасшaн. Çак eçсене йaлтах тулли мар яваплaхлa “Гефест” общество (Канашран) пурнaçлать. Унта Тaвай çыннисем те тaрaшаççe. Сaмахран, aшa системи, канализаци тaвас eçре пуян опыт пухнa Валерий Фадеевпа aна пулaшакансем. Уйaрнa укçа-тенкe (пeтeмпе 29140500 тенкe) çителeксeррипе хальлeхе хутса aшaтакан системaна тeкeнмеççe. Пeтeм eçе Владимир Анисимов прорабпа Андрей Иванов мастер йeркелесе пыраççe. Пахалaхне “Стройконтроль” ОООн техника надзорeн инспекторe А.Якимов куллен тeрeслесе тaрать.
Район больницин тeп врачe Н.Бурдасова каланa тaрaх, юсав eçeсене Çeнe çул тeлне вeçлеме палaртнa. Юсав вeçленсен, стационарта eç вырaнeсем тeлeшпе улшaнусем пулма пултараççe. Çапла ача-пaча стационарe 3-мeш хутра вырaн тупe, ун вырaнне УЗИ, ЭКГ, физиотерапи кабинечeсем куçeç. Хeрарaмсен консультацийeн кабинетне те унччен ача çуратакан уйрaм пулнa вырaна куçарасшaн.
Çакa çеç шел, юсава пeр-икe уйaх маларах тытaннa пулсан паллах лайaхрахчe. Анчах вырaнти власть органeнчен килекен пулaм мар ку. Документсене (проектсем) уйaхe-уйaхeпе тишкереççe, тeрeслеççe, килeшÿллe-и вeсем нормативсемпе. Çапла çу кунeсем иртеççe, eç тытaнса тaрать. Район администрацийeн пуçлaхe çав тери çине тaнипе кaна юсава август çурринчен тытaнма май килнe.

09 октября 2012